W piątek, 8 listopada uczciliśmy 101 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Uczniowie pod przewodnictwem nauczycieli przygotowali apel o podniosłym, wzruszającym charakterze, w którym przypomnieli najważniejsze fakty z dziejów Polski oraz ważne historyczne daty. Uczniowski zespół wokalno-instrumentalny wykonał kilka utworów patriotycznych m.in. Piechota, Rozkwitały Pąki Białych Róż oraz Taki Kraj. Nasze Liceum włączyło się również w akcję "Szkoła do hymnu". Punktualnie o godzinie 11.11 uczniowie odśpiewali 4-zwrotkowy hymn. Kolejną częścią obchodów Święta Niepodległości były uroczystości na Skwerze Pamięci Narodowej. 11 listopada hołd poległym oddali idący w poczcie sztandarowym przedstawiciele naszej szkoły.
Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości
- 1
Miesiąc Świadomości Dawstwa Szpiku
Październik jest miesiącem zwrócenia szczególnej uwagi społeczeństwa na ideę dawstwa, edukację, a także pokazanie, jak ważną rolę odgrywają Dawcy szpiku w procesie walki z nowotworami krwi. Z tej okazji nasza szkoła przyłączyła się do akcji edukacyjno-informacyjnej #KOMÓRKOMANIA organizowanej przez fundację DKMS. Celem akcji jest nie tylko przekazanie idei, ale również umożliwienie rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku kostnego osobom, które podejmą świadomą decyzję o takiej rejestracji. #KOMÓRKOMANIA to nie moda na lepszy model telefonu, to moda na uratowanie komuś życia za pomocą komórek, ale tych, które nosi się w swoim ciele. W niedzielę 20-go pażdziernika, wolontariusze z naszej szkoły wraz z opiekunami rejestrowali potencjalnych Dawców szpiku na Pikniku Rodzinnym organizowanym przez Miasto Marki. A już dziś mają szanse zarejestrować się uczniowie klas 3 i pracownicy szkoły, gdyż nasi wolontariusze czekają w holu głównym.
Ty też uratuj komuś życie!
DWORSKIE FANFARY I INNE CZARY
Zespół Wah-Wah-Brass zaprezentował muzykę dawną i współczesną na skład instrumentów dętych. Instrumenty dęte blaszane mają długą i bogatą historię. Przez wieki doskonalono ich konstrukcję i brzmienie, aż w końcu znalazły zastosowanie w muzyce dawnej, a później symfonicznej, jazzowej i popularnej.
Możliwości brzmieniowe i wyrazowe oraz technikę gry na tych instrumentach zaprezentował zespół pięciu muzyków z zespołu Wah-Wah-Brass związanych z warszawską uczelnią muzyczną w utworach z różnych epok - od średniowiecza aż po wiek XX.
Z wizytą w Urzędzie Miasta
W ramach przedmiotu Prawo Społeczne grupa uczniów klas III LO wraz z nauczycielami odwiedziła Marecki Urząd Miasta. Zostali oni serdecznie przywitani przez Pana Tadeusza Markiewicza. Następnie spotkali się z Burmistrzem miasta Panem Jackiem Orychem, który odpowiedział na pytania przyszłych maturzystów i nauczycieli. Uczniowie odwiedzili także Urząd Stanu Cywilnego oraz spotkali się z Panem Pawłem Pniewskim Przewodniczącym Rady Miasta.
Wycieczka do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej
W dniu 7 października br. odbyła się wycieczka do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dysponująca siecią pomiarową, w której skład wchodzą stacje oraz posterunki meteorologiczne. Uczniowie zapoznali się z etapami tworzenia mapy synoptycznej. Odwiedzili również pracownię teledetekcji, gdzie mogli zobaczyć mapy opadów atmosferycznych tworzone przez pozyskiwanie danych radarowych, ogródek meteorologiczny, w którym poznali przyrządy do pomiarów temperatury powietrza i gruntu, kierunku i prędkości wiatru, wilgotności powietrza, wielkości opadów atmosferycznych, wielkości zachmurzenia oraz usłonecznienia rozumianego jako czasu dopływu bezpośredniego promieniowania słonecznego do powierzchni Ziemi.
5
Z wizytą w Ośrodku Zdrowia
W dniu 20 września 2019 roku uczniowie klasy II w ramach przedmiotu Edukacja Prawna oraz klas III w ramach przedmiotu Prawo Społeczne brali udział w prelekcji dotyczącej praw pacjenta oraz funkcjonowania Ośrodka Zdrowia.
Chopin – Poeta Fortepianu
20 września 2019 r.
Wykonawcy: Anna Hajduk-Rynkowicz - fortepian, Katarzyna Drelich - sopran, Kornelia Grądzka - skrzypce, Justyna Rekść-Raubo -wiolonczela
Chopin, jak nikt inny wydobył z fortepianu pełnię jego możliwości brzmieniowych i technicznych. Jego utwory urzekają poetyckim pięknem, bogactwem i głębią emocji.
Tomasz Dolski
Koncert skrzypcowy z historią muzyki w tle.
2
80 rocznica napaści ZSRR na Polskę
80 lat temu, 17 września armia sowiecka wkroczyła na teren Rzeczpospolitej Polskiej. W 80 rocznicę napaści ZSRR na Polskę uczniowie wraz z nauczycielami naszej szkoły złożyli hołd poległym obrońcom ojczyzny, ofiarom działań zbrojnych i rodakom zesłanym w głąb ZSRR. Przybyli wspólnie odśpiewali hymn. Po wysłuchaniu krótkiego rysu historycznego pamięć o poległych uczczono symbolicznym złożeniem wieńców. Uroczystość odbyła się w Parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przy ul. Ząbkowskiej.
Współpraca z CAF3
Na początku roku szkolnego nasza szkoła nawiązała współpracę z Centrum Aktywności Fabryczna 3. W ramach przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie zostały zorganizowane warsztaty kulinarne.
Zakończenie roku szkolnego 2018/19
Zakończenie roku szkolnego odbyło się 19 czerwca 2019 r. w wigilię Bożego Ciała. Po Mszy Świętej w kościele parafialnym św. Izydora odbyła się część oficjalna z udziałem gości: Burmistrza Miasta Marki Pana Jacka Orycha, Przewodniczącego Rady Miasta i przedstawiciela MSG Pana Pawła Pniewskiego oraz Przewodniczącego Rady Rodziców Pana Mirosława Talapki. Uczniowie wyróżniający się w nauce i zachowaniu otrzymali świadectwa z czerwonym paskiem, dyplomy oraz nagrody ksiązkowe z rąk Pani Dyrektor Sławomiry Kozak. Burmistrz Miasta wręczył nagrody dla najlepszego ucznia gimnazjum i liceum. Otrzymali je: Grzegorz Puścian uczeń klasy III a gimnazjum i Dominika Lipińska uczennica klasy II A LO. Nagrody pieniężne dla tych uczniów oraz najlepszych sportowców w roku szkolnym 2018/19 Kacpra Kondraciuka i Karola Chojeckiego wręczył przedstawiciel MSG.
Młodzieżowa Rada Miasta Marki
3 czerwca 2019 r. tradycyjnie z okazji Dnia Dziecka w Urzędzie Miasta Marki odbyła się sesja Młodzieżowej Rady Miasta Marki. W tym roku młodzi radni ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów przygotowali wystąpienia na temat: „Od 15 lata zjednoczeni w różnorodności, czyli jak zmieniało się życie Polaków dzięki członkostwu w Unii Europejskiej – bilans zysków i strat”. Naszą szkołę w sesji godnie reprezentowały uczennice gimnazjum oraz liceum. Przygotowały prezentację pokazującą plusy i minusy wstąpienia Polski do UE skupiając się na korzyściach, jakie Unia daje młodym.
W nagrodę wszyscy uczestnicy Młodzieżowej Rady Miasta Marki pojadą na wycieczkę do Najwyższej Izby Kontroli.
Laureaci XII edycji konkursu Mareckie ulice i uliczki - "Literacka mapa miasta"
30 maja br. w Bibliotece Publicznej Miasta Marki odbyła się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom tegorocznej edycji konkursu „Mareckie ulice i uliczki”. W tym roku uczniowie mieli za zadanie wykonać sobie zdjęcie z nazwą ulicy Baczyńskiego, Różewicza, Leśmiana lub Wyspiańskiego wraz z książką odpowiedniego pisarza.
W kategorii kl. VII i VIII szkoły podstawowej oraz kl. III gimnazjum laureatami zostali uczniowie naszego gimnazjum.
III miejsce zajął Dawid Sołowiej z kl. IIId (*I i II miejsca w tym roku nie przyznano),
zaś wyróżnienia otrzymały:
- Natalia Molska z kl. III b,
- Kristina Rozhko z kl. III f,
- Amelia Balcerzak z kl. III b.
Symulacja wyborów do PE - wyniki
W czwartek 23.05.2019r. w naszej szkole odbyła się symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego. Spośród 309 uczniów uprawnionych do głosowania, 118 oddało głos. Frekwencja wyniosła więc 38%.
Wyniki prezentują się następująco:
1. KKW KONFEDERACJA KORWIN BRAUN LIROY NARODOWY 42 głosy.
2. KW WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA 29 głosów.
3. KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 21 głosów.
4. KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD. N ZIELONI 11 głosów.
5. KWW KUKIZ'15 6 głosów.
6. KWW POLSKA FAIR PLAY BEZPARTYJNI GWIAZDOWSKI 4 głosy.
7. KKW LEWICA RAZEM - PARTIA RAZEM, UNIA PRACA PSS 1 głos.
Dni Marek 8-9 czerwca 2019 r.
W sobotę, 8 czerwca o godzinie 14.00 na Stadionie Miejskim Marcovia przy ulicy Wspólnej rozpocznie się trzecia edycja Dni Marek. Marecki ratusz wspólnie z Wodociągiem Mareckim, przygotował wiele atrakcji m.in. koncerty, warsztaty, pokaz laserowy oraz atrakcje dla dzieci tj. wieża do skoków, eurobungee, karuzele i kule wodne. Imprezę poprowadzi Paweł Pawelec, znany prezenter muzyczny.
9 czerwca w Parku Miejskim znajdującym się tuż obok Zespołu Szkół Nr 1 oraz na dziedzińcu naszej szkoły, będziemy świętować obchody roku moniuszkowskiego w 200. rocznicę urodzin kompozytora. Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego, który przygotował artystyczne i piknikowe atrakcje, zaprasza na niedzielny finał Dni Marek.
Scena plenerowa - w programie m.in.
16.00 - Straszny Dwór opera w wykonaniu solistów Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
18.20 - Moczul Band - koncert zespołu wokalnego uczniów Zespołu Szkół Nr 1
Scena przy Pałacu Briggsów
21.00 - Sen Kustosza w wykonaniu Teatru AKT. Ciekawe, pełne ekspresji, plastyczne widowisko wykorzystujące w pełni walory poetyki teatru ulicznego, cyrku, sztuki mimu oraz tańca.
Serdecznie Zapraszamy!
Warsztaty Dziennikarskie
25 maja nasza redakcja wybrała się na warsztaty dziennikarskie w MOK-u, które prowadził pan Paweł Pniewski. Zajęcia trwały dwie godziny. W związku z tym, że były to warsztaty inauguracyjne, miały one na celu poznać uczestników i ich zainteresowania. Następnie uczniowie przeszli do analizowania lokalnych gazet i poznawania specyfiki pracy dziennikarza.
Następne spotkanie odbędzie się 13 czerwca o godzinie 16.30 w Mareckim Ośrodku Kultury.
Wymiana Marecko-Wileńska Młodzieży
W dniach 20.05-24.05.2019 r. uczniowie z Zespołu Szkół Nr 1 oraz Szkoły Podstawowej Nr 1 w Markach wzięli udział w Marecko – Wileńskiej Wymianie Młodzieży z Polską Szkołą Średnią im. W. Syrokomli w Wilnie.
Podczas wymiany uczniowie mieli możliwość poznania kultury i życia codziennego mieszkańców, ale przede wszystkim nawiązania międzynarodowych przyjaźni. Nasi uczniowie poznali Wilno, Kiernów i Borejkowszczyzne. Zwiedzili Wileńską wieżę telewizyjną, cmentarz na Rossie. Mieli okazję przechadzać się ulicami wileńskiej starówki. Odwiedzili m.in. Ostrą Bramę oraz wykonany w stylu barokowym Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła. Foto
Rodzinny Rajd Rowerowy
W najbliższą sobotę 25 maja rusza Rodzinny Rajd Rowerowy organizowany przez Klub Rowerowy Trybik.
Start – godzina 11.00 Zespół Szkół Nr 1 w Markach
Trasa rajdu – Marki -> Ossów -> powrót do Marek
Dla uczestników przewidziane konkursy z nagrodami oraz upominki.
Fot. źródło: http://www.marki.pl/
Zaproszenie do udziału w warsztatach
Już niebawem w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego, rozpocznie się cykl warsztatów dziennikarskich dla młodzieży. Pierwsze inauguracyjne zajęcia odbędą się w najbliższą sobotę 25.05.2019 r. o godzinie 12.00. Zapraszamy wszystkich uczniów zainteresowanych, w szczególności członków koła redakcyjnego i redakcji gazetki szkolnej.
Dzięki warsztatom młodzież będzie miała doskonałą okazję, by przyjrzeć się z bliska funkcjonowaniu mediów, pracy dziennikarzy oraz popracować nad własnym warsztatem dziennikarskim. Ponadto warsztaty odbędą się we współpracy z redakcjami lokalnej prasy, dziennikarzami, a efektem działań będzie m.in. zredagowanie przez uczestników warsztatów specjalnego dodatku młodzieżowego do miejskiego kwartalnika Marki.pl.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Grudzień 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie